Obrázek Oživení tradičního života na Valašsku

Oživení tradičního života na Valašsku

Oživení tradičního života
na Valašsku

Když se vydáte do Bludovic, kousek od Nového Jičína, přivítá vás na farmě Bludička kromě paní Gabriely Žitníkové a jejího usměvavého manžela, také stádo valašských ovcí. V roce 1998 byl tento unikátní druh na pokraji vyhynutí. A dnes? Smutný konec nehrozí, valašské ovce jsou zachráněny. 
Na její farmě si můžete i vy vyzkoušet tradiční techniky zpracování vlny nebo si zkusit salašnický způsob života.
Paní Žitníkovou a její agroturistický projekt jsme rádi podpořili v rámci našeho projektu STARTér. Jestli ji chcete podpořit i vy, kupte si třeba jednu z jejích knih, ve kterých popisuje, jaké to je zachránit stádo ovcí, udělat něco pro krajinu a lidi kolem sebe. https://beranek.pageride.cz/obchudek/

 

Ovce

 

Přečtěte si krátký rozhovor

Oživení života na na ValašskuJak vypadá běžný den někoho, kdo se stará o rodinné hospodářství?
Běžný den neexistuje, každý je jiný, dle počasí a sezóny. Denně je třeba postarat se o hospodářství a zvířata - ovce, koně, slepice, kachny, krávy. To je rutinní záležitost, a pak dělám, co je třeba. Třeba teď stříhám ovečky, zpracovávám vlnu, ale také se věnuji svým zaměstnancům, komunikuji s úřady, nově i s lidmi přes sociální sítě, píšudalší knihu, nebo třeba házím hnoje ...

 

Jak vnímáte současnou situaci v kraji? Kdybyste ji srovnala s rokem 2010, co všechno se změnilo ve vztahu přemýšlení člověka k přírodě?
Vnímám, že mnoho lidí si uvědomuje svou vlastní zodpovědnost za přírodu a místo, v němž žijí. Ale stále je také mnoho těch, kteří před problémy dnešní doby způsobené konzumním způsobem života zavírají oči. V této chvíli jako nejpalčivější problém vidím výstavbu nemovitostí na úrodné půdě, a to často necitlivou ke krajině, rostlinám, zvířatům, vodě ... Přála bych si, aby lidé začali pole a louky vnímat jako velké přírodní bohatství, které je třeba chránit pro ty, jež přijdou po nás.

Co pro vás znamená podpora, kterou jste získala v projektu STARTér?
Podpory nadace Veolia si hluboce vážím jako každé podpory, které se mi v životě při uskutečňování často velmi nereálných vizí dostalo. Co bych však chtěla vyzdvihnout, a co mě vskutku dojalo, byla podpora mého malého sociálního podniku v době prvního "lockdownu", který nečekaně zasáhl všechny naše plány. Nadace Veolia byla jednou z prvních institucí, která přispěchala na pomoc, a její finanční podpora pro nás znamenala víc než jen peníze, bylo to povzbuzení nevzdat tu cestu.

Společnosti jako takové bych vzkázala: Vážím si vaší podpory malých živnostníků a lidí, kteří se rozhodli živit vlastníma rukama. Dát důvěru právě této skupině obyvatelstva a podpořit je v jejich rozhodnutí, to je z mého pohledu velmi smysluplné.

 
Oživení života na Valašsku

Gabriela Žitníková

(1974)
Od roku 2008 provozuje sociální zemědělství na usedlosti Bludička
Úspěšný příjemce nadačního příspěvku programu STARTér
Veolia její snahu podpořila 250 000 Kč